Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

Наукова школа
“МЕТОДИ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ РОЗПІЗНАВАННЯ Й ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ОБРОБКИ НЕСТРУКТУРОВАНИХ ДАНИХ”


Брендбук наукової школи >>

Наукова діяльність школи спрямована на розв’язання актуальної науково-технічної проблеми – розробку нових методів та інтелектуальних технологій розпізнавання й обробки неструктурованих даних. Особливу увагу приділено автоматизації процесів інтелектуального аналізу даних в умовах невизначеності, що є важливим для інформаційних і кіберфізичних систем.

 

Наукова новизна досліджень полягає в розробці теоретичних основ і методів обробки великих обсягів неструктурованих даних із застосуванням передових технологій штучного інтелекту та машинного навчання. Запропоновані підходи забезпечують ефективність аналізу, підвищують якість прогнозування та прийняття рішень у складних динамічних середовищах.

 

Науковий керівник школиГнатушенко Володимир Володимирович – фахівець у галузі інформаційних технологій, математичного та комп’ютерного моделювання, доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри інформаційних технологій та комп’ютерної інженерії Національного технічного університету «Дніпровська політехніка».

 

Наукова школа плідно поєднує фундаментальні та прикладні дослідження та зосереджує свою діяльність на таких ключових напрямах:

Напрями наукових досліджень

·  Моделювання процесів формування, обробки та інтерпретації цифрових багатоканальних зображень із урахуванням специфіки їхньої фіксації з метою підвищення інформативності первинних даних.

· Розробка програмних засобів та алгоритмів для обробки просторових даних, що включає створення ефективних методів аналізу та обробки великих обсягів інформації.

· Дослідження земної поверхні на основі аналізу різночасових даних, що описують її властивості, стан та динамічні зміни.

· Методи візуалізації просторових даних, розробка та впровадження нових підходів до представлення інформації з використанням сучасних технологій обробки зображень.

· Використання штучного інтелекту та машинного навчання для підвищення ефективності аналізу та обробки геопросторових даних.

· Дослідження та впровадження нових методів розпізнавання, комп’ютерного зору та обробки зображень, включаючи сегментацію, класифікацію та відновлення зображень на основі сучасних алгоритмів глибокого навчання.

 

Активну участь у виконанні наукових досліджень беруть докторанти, аспіранти та здобувачі Національного технічного університету «Дніпровська політехніка». У рамках діяльності школи виконуються державні бюджетні науково-дослідні проєкти, спрямовані на розвиток інформаційно-комунікаційних технологій для моніторингу та оцінки стану довкілля, зокрема:

·     ГП-481 «Інформаційно-комунікаційні технології оцінки стану сільськогосподарських територій південно-східної частини України за даними аерокосмічного моніторингу»;

·     ГП-462 «Інформаційно-комунікаційні технології аерокосмічного моніторингу теплового стану урбанізованих геотехнічних систем»;

·     ДТ-524 «Розвиток програмно-апаратного забезпечення інтелектуальних технологій для сталого вирощування сільськогосподарських культур у воєнний та повоєнний час».

Крім того, представники наукової школи беруть участь у реалізації міжнародних науково-дослідних проєктів:

·     Проєкт Європейської Комісії в рамках програми Horizon Europe «Дії Марії Склодовської-Кюрі (MSCA)» (№ 101080374 - OptiQ-HORIZON-MSCA-2021-SE-01) – «Нестандартна обробка даних та зображень - від нелінійної оптики до квантових обчислень» (OptiQ);

·     Central Ukrainian EDIH – Інновації, енергоефективність та цифрова трансформація для розвитку сталих та промислових регіонів Центральної України;

·     Європейський проєкт у рамках Horizon 2020 (грантовий договір №869398) – «Earth observation and Earth GNSS data acquisition and processing platform for safe, sustainable and cost-efficient mining operations» (Goldeneye), що спрямований на розробку технологій дистанційного зондування Землі для безпечних і сталих гірничодобувних операцій.

Підтримуються наукові контакти із зарубіжними партнерами з Польщі, Німеччини, Болгарії, з академічними науковими установами та навчальними закладами України.

 

Наукові результати відповідають світовому рівню та знаходять практичне застосування у створенні високотехнологічних рішень для інтелектуального аналізу даних, технічної діагностики та керування складними технічними й інформаційними системами в реальному часі.

 

Науковий керівник школи Володимир ГНАТУШЕНКО є автором понад 400 наукових та навчально-методичних праць, серед яких патенти та авторські свідоцтва на винаходи. Брав участь у численних міжнародних конференціях та симпозіумах. Член програмних комітетів низки міжнародних конференцій в Україні та за кордоном, IEEE Senior Member, SPIE Member. Під керівництвом професора Володимира ГНАТУШЕНКО захищено 1 докторську, понад десять кандидатських дисертацій та одну – доктора філософії з комп'ютерних наук. Є заступником голови спеціалізованої  вченої ради Д08.080.07, що функціонує в НТУ "Дніпровська політехніка" із захисту докторських (кандидатських) дисертацій, зокрема зі спеціальності 05.13.06 – «Інформаційні технології». Голова Вченої ради факультету інформаційних технологій НТУ «Дніпровська політехніка». Член Вченої ради НТУ «Дніпровська політехніка». Є членом експертної ради Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування МОНУ. Член Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України.

 

На основі наукових досягнень школи створено Науково-освітній Центр геоінформаційних та аерокосмічних технологій, який проводить наукові дослідження та надає консалтингові послуги у сферах геоінформаційних та аерокосмічних технологій, геології, екології, земельних ресурсів, картографії й кадастру, а також управління відходами. Центр здійснює перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців із вищою освітою для потреб науково-дослідних інститутів, університетів та підприємств.

Розроблено унікальний програмний комплекс, що забезпечує інноваційні рішення в галузі геоінформаційних технологій, зокрема:

·               Геоінформаційна система РАПІД – орієнтована на прогнозування та підтримку прийняття рішень у сферах природокористування, екології, пошуку корисних копалин і прогнозування надзвичайних ситуацій.

·               Геоінформаційна система КОНТУР – призначена для візуалізації геологорозвідувальних даних, виконання просторового аналізу, а також автоматизованого створення тривимірних моделей геологічних об'єктів.

 

Представники наукової школи:

Захищено докторські дисертації (д.т.н. Бердник М.Г., Коряшкіна Л.С.), а також понад 20 кандидатських і PhD, серед яких: Дмитрієва І.С., Сущевський Д.В., Мирошниченко М.Ю., Калініна Н.Ю., Сафаров О.О., Каштан В.Ю., Васильєв В.В., Шедловська Я.І., Кавац Ю.В., Соколова Н.О., Шевцова О.С. та інші.

 

Наукові публікації представників школи індексуються у періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз, зокрема Scopus, IET INSPEC, DBLP, Springer Link, Web of Science, Google Scholar та інших. Монографії дослідників школи видаються у міжнародних наукових видавництвах, зокрема Springer-Verlag, тощо.








Дистанційна освіта
Кафедра інформаційних технологій та комп'ютерної інженерії у Facebook
Кафедра інформаційних технологій та комп'ютерної інженерії у Instagram
Кафедра інформаційних технологій та комп'ютерної інженерії у Telegram

Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2025 Інформація про сайт